Tempt Your Tummy.               Things I Think About.               Project Time.              

28 January 2013

Eat from the Pantry Challenge: The final store trip.

I sent Ronnie to the grocery store Thursday on his way home from work. 

Let's be real, I'm not dragging three kids to the store in single digit weather if I don't have to.

It was a trade off.  I gave Ronnie my nice frugal list knowing full well that he would pick up some extra items.  It's OK.  It happens.

Here's what he picked up:

4 gallons of white milk (sale price $2.99 each)
1 gallon of chocolate milk (sale price $2.99)
2 loaves of bread
2 loaves of deli Italian bread ($0.98 each)
8 one pound butters (sale price $1.88 each)
And the extra:  3 bags of chips, 3 packs of Mountain dew, 1 box of Little Debbie brownies, and 1 tub of french onion dip.

Total spent:  $68.66  ($27.00 over what I had planned on spending).

This months grand total spent: $249.91. 

I'm almost $50 above my goal, but still not to shabby for a family of five for an entire month. 

All in all, I'm really pleased with this challenge.  I've used up quite a bit of food in the freezer and pantry and I've been able to rearrange some things so I can actually see what I have in there. 

I'm marking this one a success!

Check out good(cheap)eats to see how others did with their challenge.

6 comments:

Maria said...

definitely a success!!!! great job!!!!

Anonymous said...

Thats great! For a family of 2, we budget $250.00, so I'd say your month was a huge success.

Coleen

Vicki Pyles said...

Lesson learned- never send the husband to the store. Have him stay with the kids and you go. It's win/win. Mommy time and save money. Lol

Kasandra said...

Cool! We spend that in 2 weeks for 4! and there is never more than 1-2 weeks worth of food in the house.

Tessa said...

I am super duper impressed with that end of month total! I can't remember EVER being able to spend that little on food. Nice job!

Charli said...

Thanks guys! I have to say, I was suprised I pulled it off as well.